Recent news
Dogoterapia
O terapii kontaktowej z udziałem zwierząt usłyszano na świecie w 1792 roku, kiedy to do ośrodka z osobami psychicznie chorymi wprowadzono zwierzęta jako alternatywę dla konwencjonalnych terapii. Pacjenci mieli opiekować się zwierzętami hodowlanymi – królikami, kurami, papugami itp. Okazało się ze chorzy psychicznie lepiej funkcjonują w ośrodku i terapie, którym byli poddawani dają lepsze efekty.
Jako pierwszy, który zauważył niesamowite korzyści płynące z kontaktu psem był Boris M. Levinson. Psycholog ten specjalizował się w terapii psychoanalitycznej dzieci. Podczas jednej z sesji, zupełnie przez przypadek obecny był też pies Levinsona. Ku zdziwieniu terapeuty, chłopiec, który nie odezwał się ani razu podczas ich kilkumiesięcznych spotkań- zaczął bez skrępowania rozmawiać
z psem. Skłoniło to psychologa, do dalszych obserwacji. Efektem tych spotkań było opublikowanie w 1964 roku artykułu, w którym po raz pierwszy został użyty termin PET THERAPY określający terapię z udziałem zwierząt
.
Prekursorką terapii kontaktowej z udziałem psów w Polsce jest Pani Maria Czerwińska, która terapię z udziałem psa określiła jako DOGOTERAPIA w roku 1987. Pani Maria Czerwieńska to przede wszystkim treserka zwierząt grających w filmach, założycielka fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt, maszer psich zaprzęgów.
Obecnie w naszym kraju funkcjonują dwa terminy określające terapię wykorzystującą psy: DOGOTERAPIA i KYNOTERAPIA. Są to
w gruncie rzeczy równoważne terminy, jednak różniące się co do zasad i standardów. Polskie towarzystwo kynoterapii jest w swych normach bardziej restrykcyjne co wynika z troski o bezpieczeństwo pacjentów, z którymi ta forma terapii jest przeprowadzana, oraz terapeutów, którzy prowadzą zajęcia z psem.
Dogoterapia (kynoterapia) jest najbardziej naturalną formą terapii. Bazuje na bezpośrednim kontakcie człowieka i zwierzęcia. Należy pamiętać, że kynoterapia (dogoterapia) nie zastępuje leczenia, nie daje cudownych uzdrowień, ale wspomaga konwencjonalne metody pracy terapeutycznej i rehabilitację! Pomaga przełamywać bariery lękowe, ułatwia budowanie zaufania pomiędzy pacjentem a terapeutą lub lekarzem, wycisza.
W terapii kontaktowej ze zwierzętami ( w naszym przypadku z psami) wyróżnić możemy trzy formy kontaktu: AAA, AAT, AAE:
-
AAA Animal assisted activity – czyli spotkania z psem w celu nawiązania pozytywnej więzi pomiędzy terapeutą a pacjentem, pobudzenia sfery emocjonalnej i zachęcenia pacjenta do aktywnego uczestniczenia w zajęciach terapeutycznych,
-
AAT Animal assisted terapy – zaplanowane zajęcia terapeutyczne z udziałem psa mające konkretny cel terapeutyczny
z określona metodyką, -
AAE Animal assisted edukation – edukacyjne zajęcia z psem, rozwijające sferę intelektualną pacjenta. Do tej formy terapii przygotowany jest specjalny program edukacyjny bazujący na podstawie programowej danego etapu edukacyjnego.
Cele terapi kontaktowej:
Fizyczne
-
usprawnienie funkcji motorycznych
-
usprawnienie umiejętności poruszania się na wózku
-
usprawnienie poczucia równowagi
Psychiczne
-
usprawnienie komunikacji
-
usprawnienie umiejętności koncentracji uwagi
-
dostarczenie możliwości rekreacji
-
podwyższenie samooceny
-
redukcja lęku
-
obniżenie poczucia samotności
Edukacyjne
-
zwiększenie zasobu słownictwa
-
ćwiczenie pamięci krótko i długoterminowej
-
kształtowanie pojęć takich jak kolor ,wielkość itp.
Motywacyjne
-
ułatwienie funkcjonowania w grupie
-
ułatwienie interakcji z innymi
-
gotowość do podejmowania ćwiczeń
-
rozwijanie empatii
-
otwarcie na świat
-
wzrost opiekuńczości
-
wzrost zaufania
-
wzrost akceptacji
-
dostarczenie rozrywki
-
umiejętność socjalizacji
-
pobudzenie umysłowe
-
kontakt fizyczny
-
korzyści fizjologiczne
